Hommikohv linnapeaga Tartu linna päev 2020

Shakespeare`i kohviku terrassil

Me ei tea kindla peale, kuidas on teistes linnades, aga Tartus saab kord aastas hommikukohvi juua koos linnapeaga. See tähendab, et… võib-olla saate mõnel päeval veel, kuidas keegi, aga linna päeval ehk 29. juunil on see Tartus kindlasti võimalik.

Linna päevast linna päevani kulunud aasta on olnud tihe ja sündmustest kirev nagu Tartus tavaline. 29. juunil kell 10.00 pakub Tartu linnapea Urmas Klaas Shakespeare`i kohviku terrassil kohvi ja uurib, kuidas tartlased elavad. Räägitakse asjadest, mis tehtud ja asjadest, mis teoksil. Linna päeva hommikukohvil kõneleb nii linnapea kui saavad sõna tartlased.

Esinevad lõõtsamängija Henrik Hinrikus ja mandoliinimängija Tanel Sakrits.

Koogi kohvi kõrvale toob taas linna päeva hea toetaja Eesti Leivatööstus.

Kui 29. juuni hommikul sajab, siis jääb hommikukohv ära – kohvikusse sisse me seekord ei kogune.

Kindlasti on sellel aastal vajalik registreerumine hommikukohvile.
Registreeruda saab hommikukohvile selle lingi kaudu siin.

29. juunil kell 10

Ristsõnade lahendamine Tartu linna päev 2020

Tartu Linnaraamatukogus, harukogudes, Raekoja platsi lugemistoas

Linna päeval saab jälle kord lahendada kõige „tartumat”, eritellimusel just 29. juuniks koostatud ristsõna.

Nagu traditsioon ette näeb, ootavad ristsõnad ja Tartu linna pastapliiatsid lahendajaid 29. juunil ajavahemikus 10–18 Tartu Linnaraamatukogus, Annelinna, Tammelinna ja Karlova-Ropka harukogus ning raekoja platsil asuvas lugemistoas.

Lahendatud ristsõna tuleb enne sulgemist raamatukogudesse tagastada.

Õigesti lahendanute vahel loositakse auhinnad välja hiljemalt 6. juulil, linnaraamatukogu töötajad võtavad võitjatega ühendust.

Mõttesport Tartus elagu igatahes!

29. juunil kell 10

Tartu medalite üleandmine 2020

Tartu Raekoja valges saalis

Tartu medal on Tartu Linnavalitsuse välja antav auhind austusavaldusena silmapaistvate saavutuste eest.

Tartu medal valmistatakse hõbedast, selle esiküljel on reljeefsed Tartu linna vapi kujundid, mida ümbritseb reljeefsetest tammelehtedest pärg. 35 mm läbimõõduga medali tagaküljele graveeritakse autasu number.

Medalid antakse Raekoja saalis 29. juuni südapäeval üle ehitajale ja projekteerijale Eenok Järjele, Lehesaju muusika peakorraldajale Ljudmilla Mesropjanile, dirigent Paul Mägile, tippjuht Emöke Sogenbitsile ja fotograaf Malev Toomile

Tseremoonial musitseerivad kitarril Andres Vago ja kontrabassil Silver Sirp.


P. S. Üritus on kutsetega.

Pressiteade: Tartu tunnustab medaliga teenekaid inimesi

29. juunil kell 12

Konkursi „Tartu kaunis kodu 2020“ parimate autasustamine

Tartu Raekoja valges saalis

Tiitel „Tartu kaunis kodu 2020“ antakse Tartu linna tasandil silmapaistvatele kinnistutele.

Lisaks eramute ja korterelamute aedadele-hoovidele hinnatakse konkursil ka ühiskondlike ja ärihoonete ümbrusi ning sel aastal julgustavad konkursi korraldajad esitama ka mõnusaid olemiskohti terrassidel või kortermajade rõdudel.

Konkursi parimaid tunnustatakse ja tänatakse tavapäraselt linnapea pidulikul vastuvõtul, mis toimub linna päeva ehk 29. juuni keskpäeval Tartu Raekojas.

Tseremoonial musitseerivad kitarril Andres Vago ja kontrabassil Silver Sirp.


P. S. Üritus on kutsetega.

Pressiteade: Tartu kutsub osalema kauni kodu konkursil

29. juunil kell 12

Videokontsert „Saabumine Tartusse“

Tartu linna päeva kodulehel ja Facebooki kontol

Tartusse saab saabuda mitut moodi – autoga, rattaga, jalgsi. Kui kõik on maailmas rahulik ja nagu vanasti, siis näiteks isegi lennukiga. Kindlasti saab Tartusse saabuda ka unes ja lendava taldrikuga või mõtetes ja mälestustes.

Autoriloomingut esitavatele näitlejatele, muusikutele ja laululoojatele Mari Jürjensile, Sandra Üksküla Uusbergile (Tallinna Linnateater) ja Kristjan Ükskülale pakkusime võimaluse saabuda Tartusse lodjaga ning esitada täpselt neid laule, mida nad oleksid tavapärasemal linna päeval samal kellaajal esitanud Tartu Maarja kirikus.
Draamanäitlejaid on ooperisümbioosid juba mitu aastat Tartusse külla toonud, nüüd saime erilisema juunikuu tõttu kampa veel ka Emajõe ja ilusa ärkava Tartu linna...

Videokontserti „Saabumine Tartusse“ on 29. juuni südapäeval võimalik nautida Tartu linna päeva kodulehe ning linna päeva Facebooki konto vahendusel.

Heli: Sten Arvi (Culflex Production)
Video: Aleksandr Heifets (Taiga Film) & Taavis Arus (Zbanski Kino)

29. juunil kell 12

Kaunase 58A mängu- ja puhkeala avamine

Kaunase 58A haljasalal

Linna päeval avatakse Annelinnas uus mängu- ja puhkeala, mis pakub vaba aja veetmise võimalusi nii lastele kui täiskasvanutele.

Linnaosa südamesse, Kaunase 58A haljasalale rajatud puhkealal on terviserada seenioridele, liikumisteed pisematele jalgratturitele ning asfaltpinnad on kaetud asfaldimängudega. Mõnuses ajaveetmiskohas ootavad kasutajaid püramiidkarussell, ronimistorn liumäe ja pesakiigega, pinnabatuut, tasakaalurada, keerutustool ja kummisfäärid.

Väljakut ümbritsev asfalttee tähistatakse liikluskorralduslike teekattemärgistuste ja liiklusmärkidega, nii saavad lapsed õppida liiklemist. Puhkealale on paigaldatud uus inventar, korrastatud on valgustust, istutusalasid ja haljastust.

Uue toreda ajaveetmiskoha puhul palju õnne Tartule ja tartlastele!

29. juunil kell 14

Raadi kalmistul

Tartu nägu ja lugu on kujundanud Tartu inimesed, nende hulgas linna juhtinud inimesed.

Linna päeval pühitsetakse piiskop Joel Luhametsa poolt kell 15.30 Raadi kalmistul Tartu linnavolikogu liikme, Asutava Kogu ja Riigikogu liikme Jaan Vaini hauakivi.

29. juunil kell 15.30

Luha hauakivi avamine

Raadi kalmistul

Tartu nägu ja lugu on kujundanud Tartu inimesed, nende hulgas linna juhtinud inimesed.

Teiste seas on Tartu tänu võlgu neile linnapeadele, kes ehitasid Tartu Eesti Vabariigi sünnijärgses ajas üles ja tõid linna kõik moodsa ja uuendusliku, mida üks (ülikooli)linn vajas.

Linna päeval mälestatakse Tartu esimest eestlasest linnapead Heinrich Johann Luhta, kes oli linnapea ametis 1917. aastal.

Piiskop Joel Luhamets pühitseb aktiivse ühiskonnaelutegelase, riigimehe ja proviisori hauakivi Raadi kalmistul kell 15.50.

Sealsamas mälestatakse ka teisi Tartu linnapeasid, kes ei ole maetud kodulinna või kelle haudade asukohad on sõjakeerise tõttu teadmata.

29. juunil kell 15.50

Uluotsa Pingi Avamine

Hurda pargis

Jakob Hurda kuju kõrval Vanemuise pargis, professor Jüri Uluotsa endise kodumaja juures avatakse linna päeval Tartu Ülikooli õigusteaduse professori, Eesti Vabariigi peaministri ja presidendi kohusetäitja, Eesti riiklikule järjepidevusele alusepanija Jüri Uluotsa mälestuspink.

29. juunil kell 17

(Linna päeva) linnalõõts

Tartu südalinnas

Linna päeval võib Tartu peal pärastlõunal otsa joosta lõõtsamängija Henrik Hinrikusele ja mandoliinimängija Tanel Sakritsale.

Neil on alati hea tuju ning linna päeval sätivad end südalinna kanti mängima kell 12, kell 15 ja kell 18.

29. juunil
kell 12, kell 15 ja kell 18

Linnaklaveri esmailmumine Linnaklaveri esmailmumine

Tartu südalinnas

Tartul on linnapea, linnaarhitekt, linnajänes, linnakirjanik, linnanõunik ja linnasekretär. Saabuval suvel lisandub linnaklaver.

Tartu linnaklaver on suvine ja pigem täiesti ootamatu majesteetlik külaline, kelle ilmumine linnaruumi toimub harva lõpuni kooskõlastatult. Pigem kohtute temaga hea õnne peale – vahel lihtsalt juhtute olema täpselt õigel ajal täpselt õiges kohas.

Kauni suveilmaga ilmub linnaklaver aeg-ajalt natukese etteteatamisega, vahel aga täiesti ootamatult linnaruumi ja jääb mängijaid ootama… Iga linnaklaveri ilmumine ehk kontsert saab olema kordumatu. Olgu mängijateks kõigi muusikakoolide ja akadeemiate lõputunnistustega pianistid või juhuslikud möödujad.
Ja teate, kui te ise ei mängi, siis vahel võib kontsert ka lihtsalt ära jääda, teie otsus.

Juba on kuidagi teada, et Tartu linnaklaveri esmailmumine (aga ainult hea ilma ja õnnega) toimub Tartu linna päeval, 29. juunil täistundidel ajavahemikus 12.00–20.30 Külas on Olav Ehala, Sten Heinoja ja Sven-Sander Šestakov.

Aitäh:
Eesti Rahvuslik Klaverimuuseum ja Alo Põldmäe, Respo Haagised AS ning Väga Osavate Kätega Linnaklaveri Ehitamise Meeskond

29. juunil kell 12–20
(igal täistunnil)

Jõekontsert „Ära jäänud laulud“

Emajõel

Kui palju jäi sellel kevadel ära... Kas teie olete ka igatsusest elava muusika järele ning muusikute päriselus mittekohtamisest kurvastuse kätte kuhtumas?

Meil on häid uudiseid – elav muusika saab Tartus linna päeva õhtul kindlasti kõlama!
Muusikutega päriselt kohtamisega on aga kahjuks endiselt mõnevõrra keerulisemad lood...

29. juuni õhtul kogunevad lodjale sopranid Pirjo Jonas (Teater Vanemuine) ja Maria Listra, tenorid Ramus Kull (Teater Vanemuine) ja Reigo Tamm (RO Estonia), baritonid Simo Breede (Teater Vanemuine) ja Tamar Nugis ning tema ise – Koit Toome.

Nad esitavad kesklinna kandis Emajõel paljusid laule neist paljudest etendustest ja kontsertidest, mis sellel kevadel ära jäid. Kõlab aariaid ja numbreid ooperitest, operettidest ja muusikalidest.
Jõelt tehakse sügav kummardus ka 150. sünnipäeva tähistava Vanemuise teatri suunas.

Klaveril saadab soliste pianist Piia Paemurru. Jõekontserdi helirežissöör on Tanel Klesment.

29. juunil kell 21

Linnakirjaniku Jalutuskäik 2

Tartus kesklinna kandis (Kellaaeg vabal valikul, aga eriti kaunis on kohe juunis jalutada.)

Tänavatel on palju sõnumeid: tänavasildid teatavad, kus me parasjagu asume, mälestustahvlid majadel annavad aimu, kui kusagil on elanud tuntud inimene, sildade alla on ikka soditud südameid.

Linna päevaks tekib kesklinna sillutistele kümme luuletsitaati, mis panevad hetkeks peatuma, püüavad pilku ja mõtet, loovad korraks kirjandusliku ruumi. Tsitaadid on pärit eesti autoritelt, nii klassikutelt kui ka noorema põlvkonna kirjanikelt.

Ene Mihkelson küsib küsib, mis on õnn ja kas ma olen teda kohanud, Jüri Üdi nendib, et „Ma kuklas tunnen eluaegset kuuli“, Max Harnoon palub tagasi oma asbestist süda, Triin Paja hoiab „su näo peegeldust“.

TartuFic äpis saab alates 29. juunist teha kaasa kirjandusliku jalutuskäigu „Tartu tänavaluule“, mis juhatab kõigi 10 tsitaadini.

Vahel tasub kõndida ka oma nina ette vahtides ja suuremat pilti eirates! Eriti kirjanduslinnas.

Alates 29. juunist

Rändnäitus - Sina, Mina, Meie riik

Raekoja platsil

Vabamu läheb sel suvel tuurile, et tähistada Eesti põhiseaduse 100. aastapäeva. Esimene peatuspaik on Tartu!
Üle-eestiline interaktiivne rändnäitus „Sinu, minu, meie riik“ jutustab eestimaalaste lugusid meie riigist ja näitab, kuidas on võimalik ise ühiskonna käekäiku kujundada.

Ehkki igapäevaelus pole justkui põhjust selle peale mõelda, on põhiseadusel väga suur roll. Just see alusdokument määratleb meie põhiõigused ja vabadused, aga ka kohustused seoses mistahes ettevõtmiste ja toimingutega. Kakskeelne ehk eesti- ja venekeelne rändnäitus „Sinu, minu, meie riik“ on kingitus Eesti põhiseaduse 100. aastapäeva puhul kõikidele eestimaalastele.

Mööda Eestit rändav „Sinu, minu, meie riik“ on ühtaegu liigutav, informatiivne ja interaktiivne. Lisaks teadmistele ja põnevatele vaatenurkadele demokraatia, põhiseaduse ning laiemalt riigi alustalade ja toimemehhanismide kohta annab näitus võimaluse interaktiivselt kaasa mõelda ja osaleda otsustusprotsessides.

Näitus on tasuta.

29. ja 30. juunil kell 11–19

29. juunil kell 10

29. juunil kell 10

29. juunil kell 12

29. juunil kell 12

29. juunil kell 12

29. juunil kell 12, kell 15 ja kell 18

29. juunil kell 12–20 (igal täistunnil)

29. juunil kell 14

29. juunil kell 15.30

29. juunil kell 15.50

29. juunil kell 17

29. juunil kell 21

Alates 29. juunist

29. ja 30. juunil kell 11–19